NAUCZANIE PRZEZ PRZEŻYWANIE

Człowiek jest częścią świata przyrody. Kontakt z naturą odgrywa ważną rolę w życiu każdego człowieka. Jednymi z głównych celów edukacji wczesnoszkolnej jest wyrobienie postaw proekoloegicznych oraz szacunku dla otaczającej nas przyrody.

Bezpośredni kontakt z przyrodą, żywymi roślinami i zwierzętami w ich środowisku, ułatwia poznanie warunków życia i współzależności między organizmami. Przebywając w naturze dziecko obserwuje organizmy, zjawiska i procesy.

W mijającym roku szkolnym uczniowie klas I – III uczestniczyli w dwóch żywych lekcjach przyrody – „Gady” oraz „Owady”.

Lekcja poświęcona owadom  została przeprowadzona przez panią dr Katarzynę Ryglicką, która starała się poprzez prezentację żywych okazów (modliszka, larwa, chrząszcz, karaczan, szarańcza) oraz kolekcję zasuszoną (motyle, ćmy polskie i tropikalne, chrząszcze, ważki, pluskwiaki), przełamać lęk oraz obalić mity na temat owadów wśród dzieci. Pani Katarzyna starała się rozwinąć zainteresowania przyrodnicze oraz postawy badawcze wśród widzów, którzy mieli okazję przyglądnąć się zwierzakom z bliska i poszerzyć wiedzę na ich temat. Prowadząca barwnie opowiadała o cechach wyróżniających owady spośród innych stawonogów, scharakteryzowała środowiska w których żyją, a także wskazywała na elementy budowy ciała: oczy złożone, czułki, aparaty gębowe, modyfikacje skrzydeł. Podzieliła także owady na zdolne i niezdolne do lotu, omówiła cykl życiowy i opowiedziała kilka ciekawostek na temat życia owadów.

Kolejnymi metodami poznawania środowiska były obserwacje i doświadczenia przyrodnicze. Uczniowie klasy IIa założyli i obserwowali przez dłuższy czas  hodowlę fasoli.

Podczas wycieczki na łąkę prowadzili  obserwację roślin i zwierząt łąkowych.

W czasie zajęć komputerowych odszukali w internecie nazwy zebranych i zaobserwowanych okazów, a także przeprowadzili multimedialne doświadczenia pracując z programem  „Socrates. 103 fascynujące eksperymenty”.

Edukacja przyrodnicza uczniów w młodszym wieku szkolnym ma dla nich wartość terapeutyczną, kształtuje świadomość ekologiczną, a jednocześnie wpływa na rozwój zainteresowań, mogących stać się pożytecznym sposobem spędzania wolnego czasu.

Jolanta Gawryś, Jadwiga Korzec