Kryteria

NOWA JAKOŚĆ

[WOŚP]

RATUJEMY I UCZYMY RATOWAĆ

Każdy z nas może być poszkodowany w wypadku lub znaleźć się w sytuacji zagrożenia życia. Ważne jest posiadanie wiedzy i umiejętności pozwalających ratować życie innych.

Nauczycielki nauczania zintegrowanego - Jolanta Gawryś i Małgorzata Klecha, ukończyły kurs Ratujemy i uczymy ratować  zorganizowany przez instruktorów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Począwszy od maja 2008r. rozpoczęły nauczanie zasad udzielania pierwszej pomocy w sytuacji zagrożenia życia. W każdym tygodniu w ramach godzin wychowawczych uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum zapoznają się ze schematem postępowania podczas ratowania życia:

1. Dbamy o bezpieczeństwo własne.
2. Sprawdzamy przytomność poszkodowanego:
  • udrażniamy drogi oddechowe,
  • sprawdzamy oddech.
3. Wzywamy pomoc:
  • uczymy się sposobu przedstawienia zdarzeń,
  • zapamiętujemy numery służb ratowniczych.
4. Sprawdzamy oddech:
  • jest oddech -  nauka pozycji bocznej ustalonej,
  • brak oddechu -  nauka uciskania klatki piersiowej i oddechy ratownicze na fantomach według ustalonych zasad.

W zajęciach wykorzystywany jest fachowy sprzęt i materiały dydaktyczne, które dzięki staraniom dyrektora szkoły mgr R. Kotry zostały przekazane naszej szkole przez WOŚP.  Są to:

• fantomy do ćwiczeń oddechów ratowniczych,
  •  papierowe modele telefonów komórkowych,
  • zeszyty ćwiczeń dla uczniów z klas młodszych,
  • filmy tematyczne.

Zamierzamy systematycznie przeszkolić wszystkich uczniów Zespołu Szkół w Chorzelowie.  Zajęcia cieszą się dużym zainteresowaniem i ogromną aktywnością uczniów. Każdy uczeń bierze udział w ćwiczeniach praktycznych, podczas których ma możliwość nauczenia się wzywania pomocy służb ratowniczych, sposobu ułożenia poszkodowanego oraz techniki wykonywania poprawnych oddechów i uciskania klatki piersiowej. Różnorodne metody pracy z dziećmi, a w szczególności metoda dramy i ćwiczeń praktycznych, aktywizują wszystkich uczniów oraz wyrabiają postawę niesienia pomocy innym. Wierzymy, że nasi wychowankowie dzięki zdobytym umiejętnościom potrafią podjąć działania ratujące życie, a zdobytą wiedzę przekażą swoim najbliższym.

Obejrzyj zdjęcia z zajęć ratownictwa:

11. Wrzesień 2013 - klasy IIa i IIb
10. Grudzień 2011 - klasa IIIb
9. Kwiecień 2010 - klasa Ib
8. Kwiecień 2009 - klasy IIa i IIb
7. Kwiecień 2009 - spotkanie z rodzicami
6. Luty 2009 - klasa Vb
5. Styczeń 2009 - klasa IIId - gim.
4. Listopad 2008 - klasy IVb i Va
3. Październik 2008 - klasa Ib - gim.
2. Maj 2008 - klasy IIa i IIb
1. Kwiecień 2008 - szkolenie nauczycieli