4 czerwca uczniowie klas 2a i 2b uczestniczyli w wycieczce, która miała charakter pielgrzymki dziękczynnej. Trasa pielgrzymki była związana ze św. Janem Pawłem II.
Na początek odwiedziliśmy nowo otwarte muzeum Jana Pawła II w Wadowicach, w którym znajdują się trzy pomieszczenia, gdzie nasz wielki Polak urodził się i mieszkał do wyjazdu na studia. Muzeum jest urządzone w nowoczesny, ciekawy i multimedialny sposób. Ekspozycje są ułożone chronologicznie i sięgają od czasów narodzin Karola Wojtyły aż po nauczanie św. Jana Pawła II.
Po tej ciekawej 80-cio minutowej dawce informacji udaliśmy się do Bazyliki na sprawowanie Eucharystii. Dzieci klas drugich dziękowały za wielki dar przyjętej Komunii św. w miejscu szczególnym, bo jak mówił sam św. Jan Paweł II: „Tutaj wszystko się zaczęło …”.
Po zakończonej Mszy św. wszyscy udaliśmy się na wadowicki rynek, na południowy posiłek oraz oczywiście na kremówki.
Po spożyciu pysznych kremówek wyruszyliśmy do Inwałdu.
W pierwszej kolejności zwiedziliśmy Park Miniatur Świat Marzeń. Podczas międzykontynentalnej podróży przez Australię, Stany Zjednoczone Ameryki, Meksyk, Grecję, Włochy, Polskę, Chiny, Francję i inne kraje podziwialiśmy miniaturowe budowle charakterystyczne dla każdego z tych państw. Zachwycił nas Plac i Bazylika św. Piotra w Rzymie wykonana w skali 1:15 oraz kompleks wenecki – Plac, Bazylika i Dzwonnica św. Marka - w skali 1:10.
Następnie przenieśliśmy się do XV wieku na dziedziniec średniowiecznej warowni, która kryje w sobie niezwykłe miejsca. W cieniu zamkowych baszt, pośród drewnianych chat podgrodzia odwiedziliśmy chaty tkacza, powroźnika, garncarza. Dzieci nauczyły się wyplatać liny, tkać kolorową tkaninę, lepić miseczki z gliny, strzelać z łuku. Obejrzały ziejącego ogniem ruchomego smoka strzegącego warownego zamku.
W zamkowej zbrojowni podziwiały miecze, topory, halabardy i zbroje rycerskie. W Sali Tortur poznały średniowieczne metody wymierzania kar.
Na zakończenie wizyty w Parku Średniowiecznym – Warowni Inwałd obejrzeliśmy pokaz multimedialny. W pomieszczeniu zatopionym w zupełnych ciemnościach wśród odgłosów i rozbłysków uczestniczyliśmy w średniowiecznej bitwie.
Kolejne atrakcje czekały na dzieci w lunaparku. Można tam było obejrzeć film w kinie 5D i egipską piramidę z replikami skarbów faraona Tutenchamona oraz jego grobowiec. Egipskie duchy straszyły w Domu Strachu. Zielony labirynt był nie lada wyzwaniem do przejścia. Karuzele, zjeżdżalnie, autoscooter, super ślizg czy lodowisko wymagały sprawności i koordynacji, ale przysporzyły drugoklasistom niezapomnianych przeżyć.
Do domu wróciliśmy w godzinach wieczornych. Zmęczone, ale niezwykle zadowolone dzieci uznały, że tym razem dzień był zdecydowanie za krótki.
ks. Janusz Batko, Jolanta Gawryś, Bernadeta Torba
Powrót