Adres: Szkoła Podstawowa w Chorzelowie, 39-331 Chorzelów    Tel: 48 17 584 14 22     Fax: 48 17 584 14 22   
   SZKOŁA
 Aktualności
 Osiągnięcia
 Galeria
 Nauczyciele
 Historia
 Archiwum
 Kontakt
   CHORZELÓW
 Nasza miejscowość
   TWÓRCZOŚĆ
 Publikacje
 Prace uczniów
   LINKI
 Ciekawe strony
   REDAKCJA
 Redakcja
   PROJEKTY
 AKTYWNA EDUKACJA 
 WMKP 
 PIERWSZAKI

Socrates-Comenius
ŹRÓDŁO ŻYCIA I ZDROWIA – WODA!

„Hoże drugaczki” z klasy II A  realizują kolejny zimowy etap ogólnopolskiego projektu  „Zdrowo jem, więcej wiem”.  Etap jesienny zakończył się dla nas ogromnym sukcesem – zajęliśmy  VI miejsce  na ponad 900 zespołów z całej Polski.

W etapie zimowym tematem przewodnim jest WODA.

Spotkanie z WODĄ zaczęliśmy od zajęć  „Źródło życia i zdrowia – woda!”.   Wykorzystując program multimedialny „Młody ekolog” rozszerzyliśmy i podsumowaliśmy wiedzę o tym, dlaczego woda jest potrzebna i niezbędna dla roślin, zwierząt i ludzi. Zwróciliśmy uwagę na konieczność oszczędzania wody.

Wykonaliśmy plakat  „Magiczny strumień”,  który przedstawiał w jaki sposób zmieni się krajobraz pustynny po pojawieniu się wody. Wykonany plakat zamieściliśmy na tablicy informacyjnej na szkolnym korytarzu.

Przeprowadziliśmy kilka  eksperymentów.  

Pierwszy eksperyment, w którym przenosiliśmy przy użyciu gąbki wodę z jednej miski do drugiej, uzmysłowił nam, że w ciągu każdego dnia z ciała człowieka następuje duża utrata wody i że 2 l wody trzeba codziennie wypić, aby uzupełnić braki.

Samodzielnie przygotowaliśmy 3 rodzaje wody smakowej. Każdy „Hoży drugaczek” spróbował wszystkich smaków. Największym powodzeniem cieszyła się woda cytrynowa.

Porównaliśmy skład wody mineralnej i gazowanych napojów wysokosłodzonych. Po przeanalizowaniu etykiet każda grupa przedstawiła swoje zapiski pozostałym. Mimo, że napoje były różne, ich skład był podobny. Zawierały dużo cukru, sztucznych substancji smakowych, słodzących i konserwujących. Różne rodzaje wody mineralnej skład miały podobny – makro- i mikroelementy potrzebne dla zdrowia i życia człowieka.

Wszystkie dzieci zrozumiały, że woda jest niezbędna do życia, a picie czystej wody jest najlepsze dla zdrowia. Nauczyły się samodzielnie robić wodę smakową i obiecały unikać słodzonych napojów gazowanych.

Jolanta Gawryś

Powrót

[Zobacz więcej zdjęć]
Nasza szkoła posiada certyfikat "Szkoła z klasą"
[Szkoła z klasą]
Nasza szkoła posiada pracownię komputerową sfinansowaną ze środków Unii Europejskiej w ramach EFS
[Europejski Fundusz Społeczny]
[Strona angielskojęzyczna]
English for you
[Gimnazjum w Chorzelowie]
Program WOŚP "Ratujemy i uczymy ratować"
[Ratujemy i uczymy ratować]