WYCIECZKA DO ZOOTECHNICZNEGO ZAKŁADU DOŚWIADCZALNEGO

22 września uczniowie klas IIa i IIb wybrali się na   wycieczkę do Zakładu Doświadczalnego Instytutu Zootechniki Chorzelów.

Podczas spaceru przez wieś dzieci obserwowały typy zabudowań, podziwiały roślinne aranżacje w przydomowych ogródkach.

W Zakładzie Doświadczalnym w Chorzelowie uczniowie obejrzeli różne gatunki  ssaków i ptaków hodowlanych.  Pani M.Sosińska - przedstawicielka Instytutu Zootechniki pokazała uczniom fermy królików, krów hodowlanych, świń ekologicznych, owiec rodzimych. Dzieci mogły oglądać ich budowę, dotykać małe osobniki, obserwować sposób zachowania, poznać zasady opieki, odżywiania, higieny, obejrzeć mieszkania i wybiegi ssaków hodowlanych.

Hodowla zwierząt jest prowadzona w sposób ekologiczny. Zwierzęta są karmione naturalnymi paszami, mieszankami, trawami. Przebywają na naturalnych, zielonych wybiegach. Króliki słuchają przyjemnej muzyki. Kury - zielononóżki i karmazyny wybiegają na zielone tereny. Świnki w trawie wygrzewają się przed nowoczesnymi chlewikami.

Podczas zwiedzania kolejnych ferm dzieci obserwowały pracowników podczas prac porządkowych. Dowiedziały się do czego wykorzystuje się obornik, obejrzały maszyny rolnicze.

Uwieńczeniem wycieczki była wizyta w  stadninie koni. Drugoklasiści obejrzeli te piękne zwierzęta w boksach mieszkalnych. Atrakcją była również grupka kucyków, które dzieci karmiły sianem i trawą.

"Żywa lekcja przyrody i ekologii" dostarczyła uczniom wielu niezapomnianych wrażeń.

Jolanta Gawryś, Bernadeta Torba