WYCIECZKA DO SKANSENU W KOLBUSZOWEJ

17 czerwca 2016 r. klasy IA i IB wraz z wychowawcami – p. J.Gawryś i p.B.Torba wybrały się na wycieczkę do  Skansenu w Kolbuszowej.

Celem wspólnego wyjazdu było zapoznanie się z historią wsi polskiej, wzięcie udziału w warsztatach kaligrafii, ale przede wszystkim wspólne miłe spędzenie czasu.

Muzeum w Kolbuszowej prezentuje kulturę Lasowiaków i Rzeszowiaków, zamieszkujących niegdyś teren północnej części obecnego województwa podkarpackiego.

Dzieci miały możliwość zwiedzić dawne chłopskie chaty – poznać ich wyposażenie oraz wystrój, młyny, zagrody, oglądnąć sprzęty, jakimi posługiwali się ludzie, kuźnię oraz wiele innych ciekawych obiektów. Dzieci obejrzały zabawki jakimi bawili się ich rówieśnicy 100 a nawet 150 lat temu. Obserwowały także zwierzęta hodowane w niektórych zagrodach.

Zobaczyły również   szkołę   sprzed 100 lat, gdzie miały okazję usiąść w dawnych ławkach co sprawiło im ogromną radość i frajdę. Popróbowały swoich sił pisząc tak, jak pisało się przed laty – rysikiem i piórem ze stalówką maczaną w kałamarzu z atramentem. Przenieśliśmy się w ten sposób do „dawnych lat szkolnych naszych dziadków i pradziadków”. Po lekcji kaligrafii, w czasie przerwy bawiły się na świeżym powietrzu tak jak ich rówieśnicy sprzed stu lat.

Pogoda nam dopisała więc dzieci mogły do woli bawić się wesoło - zmęczone ale zadowolone i pełne przeżyć wróciły do szkoły.

Bernadeta Torba