Adres: Szkoła Podstawowa w Chorzelowie, 39-331 Chorzelów    Tel: 48 17 584 14 22     Fax: 48 17 584 14 22   
   SZKOŁA
 Aktualności
 Osiągnięcia
 Galeria
 Nauczyciele
 Historia
 Archiwum
 Kontakt
   CHORZELÓW
 Nasza miejscowość
   TWÓRCZOŚĆ
 Publikacje
 Prace uczniów
   LINKI
 Ciekawe strony
   REDAKCJA
 Redakcja
   PROJEKTY
 AKTYWNA EDUKACJA 
 WMKP 
 PIERWSZAKI

Socrates-Comenius
„CUDZE CHWALICIE, SWEGO NIE ZNACIE”

20 maja uczniowie klasy I A wyruszyli na  wycieczkę po naszej miejscowości. 

Historia osadnictwa na terenie Chorzelowa sięga epoki brązu. Pierwsze wzmianki o wsi pochodzą z 1326 roku, kiedy to została założona parafia. Chorzelów liczył wówczas 264 mieszkańców.

Właśnie do kościoła skierowaliśmy nasze pierwsze kroki. Neogotycki  kościół pw. Wszystkich Świętych,  został wybudowany na miejscu dawnego, drewnianego kościółka, w latach 1905–1907 z fundacji rodziny Tarnowskich według projektu architekta Teodora Talowskiego.

Wewnątrz kościoła podziwialiśmy  Ołtarz główny barokowy z około 1637 r. odnowiony i uzupełniony w 1938 r. obrazem Matki Boskiej Dzikowskiej, który przez kilkadziesiąt lat przebywał w ukryciu w przydrożnej kapliczce. Obejrzeliśmy barokowe  Ołtarze boczne i  Chrzcielnicę  barokowo-klasycystyczną. Wodą z tej chrzcielnicy został ochrzczony wybitny Polak – gen. Władysław Sikorski. Duże zainteresowanie wzbudziła  Ambona  neoromańska, z płaskorzeźbami odlanymi z brązu. Z jej perspektywy dzieci mogły podziwiać piękno chorzelowskiego kościoła.

Na dziedzińcu kościoła obejrzeliśmy stary  dąb – pomnik przyrody,  w którego dziupli znajduje się drewniana rzeźba Chrystusa Frasobliwego.

Kolejnym punktem naszej wycieczki była  kapliczka,  w której w latach 1938 – 1975 ukrywał się cudowny obraz Matki Boskiej Dzikowskiej.

Powrotna droga do szkoły prowadziła przez  najstarszą część Chorzelowa.  Mogliśmy tam zobaczyć bardzo stare chałupy, które zostały w większości opuszczone przez mieszkańców. Swoją piękną drewnianą architekturą świadczą o bogatej historii naszej miejscowości.

Przez Chorzelów prowadził "Szlak Sandomierski". Kupcy wędrujący przez naszą wieś korzystali z usług rzemieślników, zatrzymywali się na posiłek. Na terenie Chorzelowa znajdował się tartak, karczma, młyn parowy a nawet kopalnia rudy darniowej. W Chorzelowie otworzono pierwszą w Galicji serownię.

Historyczna wędrówka po naszej miejscowości pokazała, że możemy być dumni z naszej „Małej Ojczyzny”.

Jolanta Gawryś

Źródła historyczne - https://pl.wikipedia.org

Powrót

[Zobacz więcej zdjęć]
Nasza szkoła posiada certyfikat "Szkoła z klasą"
[Szkoła z klasą]
Nasza szkoła posiada pracownię komputerową sfinansowaną ze środków Unii Europejskiej w ramach EFS
[Europejski Fundusz Społeczny]
[Strona angielskojęzyczna]
English for you
[Gimnazjum w Chorzelowie]
Program WOŚP "Ratujemy i uczymy ratować"
[Ratujemy i uczymy ratować]