W KOPALNI SOLI

W dniu 6 listopada 2015 r. klasy trzecie SP pojechały  do Bochni na wycieczkę do kopalni soli.

Do kopalni zjechaliśmy windą 212 m w dół. Później część trasy pokonaliśmy podziemną kolejką. Zwiedzanie zabytkowej kopalni soli w Bochni to niezwykła podróż przez najpiękniejsze wyrobiska kopalni. Zobaczyliśmy unikatowe komory solne o charakterystycznym kształcie i układzie geologicznym, piękne wykute w soli kaplice, rzeźby solne oraz narzędzia i urządzenia górnicze. Wyjątkową i unikatową atrakcją bocheńskiej kopalni jest ekspozycja multimedialna, która pozwala na promowanie historii kopalni w nowoczesny, ciekawy sposób. Wycieczka po kopalni ma charakter podróży w czasie, rozpoczynającej się w czasach Bolesława Wstydliwego i księżnej Kingi. Przewodnikom w opowiadaniu o historii kopalni pomagają polscy królowie, żupnicy genueńscy, a także duch Cystersa – mnicha z którego zakonem wiąże się powstanie kopalni w Bochni.

Zwiedzanie kopalni zakończyliśmy   pobytem w największej z komór o nazwie Ważyn,  gdzie znajduje się sklep z pamiątkami, boisko sportowe, plac zabaw dla dzieci.

Później uczestniczyliśmy  w zajęciach „Królestwo skarbnika”.  Tajemnicza postać bocheńskiego Skarbnika od lat wypatrywana jest przez pracujących górników i turystów odwiedzających kopalnię. Niewielu jest takich, którym udało się go spotkać. Nam się udało spotkać Skarbnika, który opowiedział nam o trudnej i niebezpiecznej pracy górników i różnych zastosowaniach soli kamiennej. Za pięknie pokolorowane postacie skarbnika otrzymaliśmy od niego prezent- woreczek soli. Wycieczka była super.

Jolanta Pyrzyńska