WYCIECZKA DO MIELCA

W dniu 25 września uczniowie klasy III a byli w Mielcu.

Celem ich podróży było  Muzeum Jadernówka.  W muzeum oglądali wystawę „Ikona współczesna”. Ikony to obrazy sakralne spotykane najczęściej w cerkwiach. Wystawa ikon w Jadernówce to jeden z punktów Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej w Mielcu. Twórcą ikon jest brat Marcin Swiąder, mielczanin, zakonnik w Zakonie Braci Mniejszych Kapucynów. Pisze ikony od 12 lat, spod jego pędzla wyszło ponad 300 ikon. Część z nich zaprezentowano na wystawie. Wszyscy uczniowie z uwagą wysłuchali informacji o ikonach zgromadzonych na wystawie opowiadanych przez samego twórcę brata Marcina. Poznali ciekawe historie o postaciach na obrazach św. Klarze, Mikołaju Franciszku, a także o tym w jaki sposób i na czym brat Marcin pisał ikony. Wszyscy z zainteresowaniem słuchali tych opowieści.

Później udali się do  Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu  gdzie prezentowana jest wystawa pt. „Jeden dzień z życia Mielca. Portret miasta dekady sukcesu”. Ekspozycja w sposób umowny przenosi zwiedzających w przeszłość miasta, do okresu przełomu lat 60. i 70. oraz umożliwia im aktywne i kreatywne oglądanie wystawy. Wchodziliśmy na wystawę poprzez zaaranżowany przy wejściu tunel czasu. Dzięki zgromadzonym przedmiotom, zdjęciom i i monidłom przenosimy się do lat 60. I 70. i możemy zobaczyć jak wyglądał wtedy Mielec. Dzieciom najbardziej podobało się zaaranżowane przyblokowe podwórko, z różnymi zabawkami.

Pełni nowych doświadczeń, zadowoleni wróciliśmy do szkoły.

Jolanta Pyrzyńska