Adres: Szkoła Podstawowa w Chorzelowie, 39-331 Chorzelów    Tel: 48 17 584 14 22     Fax: 48 17 584 14 22   
   SZKOŁA
 Aktualności
 Osiągnięcia
 Galeria
 Nauczyciele
 Historia
 Archiwum
 Kontakt
   CHORZELÓW
 Nasza miejscowość
   TWÓRCZOŚĆ
 Publikacje
 Prace uczniów
   LINKI
 Ciekawe strony
   REDAKCJA
 Redakcja
   PROJEKTY
 WMKP 
 PIERWSZAKI

Socrates-Comenius
ZWIEDZAMY JEDNO Z NAJSTARSZYCH MIAST POLSKI – KRAKÓW

W dniu 26 czerwca klasy trzecie Szkoły Podstawowej pojechały na wycieczkę do dawnej stolicy Polski - Krakowa.

Najpierw podjechaliśmy pod  Kopiec Kościuszki.  Ku czci bohatera narodowego Tadeusza Kościuszki usypano kopiec na kształt istniejących już kopców Krakusa i Wandy. Wzniesiony w 1820-23 r. wysiłkiem całego ludu. Z jego szczytu mogliśmy podziwiać piękną panoramę miasta.

Pod Kopcem zobaczyliśmy wystawy jedną obrazująca tradycje kościuszkowskie w Polsce, Krakowie i USA. Druga  wystawa figur woskowych „ Polaków drogi do wolności” Pod jednym dachem spotkaliśmy najwybitniejszych Polaków z naszej bogatej historii.

I tak, jako przedstawicieli czynu zbrojnego możemy zobaczyć Kazimierza Pułaskiego i Tadeusza Kościuszkę wraz z Jerzym Waszyngtonem, generała Józefa Dąbrowskiego (ku czci którego powstała Pieść Legionów Włoskich - nasz hymn narodowy), anonimowego zesłańca na Sybir po upadku Powstania Styczniowego, Bartosza Głowackiego w scenie Bitwy Racławickiej oraz Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Z dziedziny literatury widzimy Adama Mickiewicza w Wielkiej Bibliotece Polskiej w Paryżu podczas Wielkiej Emigracji oraz Henryka Sienkiewicza w swoim gabinecie. Jest także Fryderyk Chopin, który wspaniałą muzyką dodawał Polakom wiary w niepodległy byt. Dziedzinę malarstwa reprezentuje Jan Matejko przy sztalugach w swojej pracowni, przywołujący na malowanych przez siebie obrazach wielkie zwycięstwa Polaków, a politykę - znakomity pianista i pierwszy premier Polski Ignacy Paderewski. Nie mogło też zabraknąć Jana Pawła II oraz kanonizowanej przez Niego w pobliskich Łagiewnikach Siostry Faustyny.

Potem podjechaliśmy pod  Wawel.  Powitał nas znowu T. Kościuszko na koniu rzeźba, która ustawiona jest przy wejściu do zamku. Potem widzieliśmy Kaplicę Zygmuntowską i dziedziniec Wawelu. Smoczą Jamą zeszliśmy nad Wisłę i ulicą Grodzką zwaną drogą królewską doszliśmy na krakowski rynek. Wysłuchaliśmy hejnału, i podziwialiśmy olbrzymi, rzeźbiony  ołtarz Wita Stwosza w Kościele Mariackim.  Na rynku odpoczywaliśmy pod pomnikiem Adama Mickiewicza, karmiąc gołębie.

W Sukiennicach w  Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku  podziwialiśmy obrazy i rzeźby min. obraz Jana Matejki „ Hołd Pruski”.

Ostatnim punktem zwiedzania były  „Podziemia Rynku czyli krakowski spektakl wrażeń... „  mogliśmy oglądać pierwsze w Polsce, unikatowe w skali światowej podziemne muzeum. Wystawa nosząca tytuł „Śladami europejskiej tożsamości Krakowa” jest multimedialnym widowiskiem, podróżą w czasie. Mogliśmy nie tylko zobaczyć, ale i dotknąć historii z początków legendarnego miasta. W parku archeologicznym, znajdującym się ponad 4 metry pod powierzchnią rynku, można zobaczyć niespotykany w Europie przekrój wielkiego, tętniącego życiem, średniowiecznego Krakowa.

Pełni wrażeń i zadowoleni z udanej wycieczki wieczorem wróciliśmy do Chorzelowa.

Jolanta Pyrzyńska

Powrót

[Zobacz więcej zdjęć]
Nasza szkoła posiada certyfikat "Szkoła z klasą"
[Szkoła z klasą]
Nasza szkoła posiada pracownię komputerową sfinansowaną ze środków Unii Europejskiej w ramach EFS
[Europejski Fundusz Społeczny]
[Strona angielskojęzyczna]
English for you
[Gimnazjum w Chorzelowie]
Program WOŚP "Ratujemy i uczymy ratować"
[Ratujemy i uczymy ratować]