O NAS   EFS   KONTAKT

ODWIEDZIN:
Zielone ogrody wiedzy
Ekologia na co dzień

„Piękno tej ziemi skłania mnie do wołania
O jej zachowanie dla przyszłych pokoleń.
Jeśli kochacie tę ojczysta ziemię,
Niech to wołanie nie pozostanie bez odpowiedzi!”

Jan Paweł II

Aby nie zostawić tego wołania bez odpowiedzi uczniowie omawiali kolejne zagadnienia w ramach zajęć „Zielone ogrody wiedzy”. Najwięcej czasu poświęciliśmy tematyce ochrony środowiska naturalnego, szukaliśmy odpowiedzi na pytania np:

• co mogę zrobić aby oszczędzać energię?
  • jak oszczędzać wodę?
  • jak zmniejszyć ilość śmieci?
  • jak zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych?

Uczniowie doszli do wniosku, że niewiele osób rozumie, jaki wpływ na stan i jakość tych środowisk mają zachowania poszczególnych osób, rodzin i grup społecznych jak również ich nawyki, przyzwyczajenia, styl życia, moda, sposób wypoczywania czy nawet odżywiania. Zajęcia te pomogły zrozumieć im zależności między człowiekiem, jego wytworami i przyrodą a także , że tylko wspólny wysiłek wszystkich ludzi razem i każdego z osobna , podejmowany codziennie w każdym miejscu; w domu, w szkole, w pracy, podczas wypoczynku, jest w stanie zahamować degradację środowiska, wpłynąć na poprawę jakości naszego życia i przyszłych pokoleń również. W celu zwiększenia własnej świadomości i tych z którymi przebywają postanowili, że zaczną zmieniać nawyki i przyzwyczajenia u siebie w swoich gospodarstwach stosując metodę małych kroczków. W realizacji tych postanowień mają im przypominać przygotowane na zajęciach plakaty, ulotki i fotoalbumy.

Elżbieta Pieróg

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską