O NAS   EFS   KONTAKT

ODWIEDZIN:
Z ECDL-em spójrz śmiało w przyszłość

Celem programu  Z ECDL-em spójrz śmiało w przyszłość  jest pogłębienie wiadomości i umiejętności uczniów gimnazjum kl. I-III z obsługi pakietu MS Office. Program oparty jest na 7 modułach w standardzie ECDL (Europejski Certyfikat Umiejętności Komputerowych). Każdy moduł kończy się zewnętrznym egzaminem. Uzyskanie 7 pozytywnych wyników egzaminu pozwala uzyskać certyfikat ECDL. Zadania programu "Z ECDL-em spójrz śmiało w przyszłość" podzielone są na moduły, zgodnie ze standardem ECDL:

1. Moduł 1.Podstawy technik informatycznych – 15 godz.
    2. Moduł 2. Użytkowanie komputerów – 15 godz.
    3. Moduł 3. Przetwarzanie tekstów –17 godz.
    4. Moduł 4. Arkusze kalkulacyjne – 17 godz.
    5. Moduł 5 . Bazy danych – 22 godz.
    6. Moduł 6. Grafika menadżerska i prezentacyjna – 17 godz.
    7. Moduł 7. Usługi w sieciach informatycznych – 17 godz.

Zajęcia "Z ECDL-em spójrz śmiało w przyszłość" rozpoczęły się w październiku. Do projektu przystąpiło 10 uczniów Gimnazjum w Chorzelowie (5 dziewcząt i 5 chłopców). Poniedziałek został wybrany na cotygodniowe 4-ro godzinne spotkania. Na początek zaczęliśmy przygotowywać się do egzaminu z modułu 2, czyli użytkowania komputerów. Pojawiły się pierwsze trudności, gdyż nie mieliśmy jeszcze podręczników. Poradziliśmy sobie z tym problemem pożyczając podręczniki od zaprzyjaźnionych instytucji. Po przygotowaniu się do egzaminu z modułu 2, ruszyliśmy z przetwarzaniem tekstów, czyli modułem 3. W międzyczasie cały czas staraliśmy się o podręczniki i o certyfikację Laboratorium Egzaminacyjnego, by można było przeprowadzać egzaminy w naszej sali. Wystąpiliśmy również do biura ECDL o możliwość przeprowadzania egzaminów i procedur wg starego cennika. Po uruchomieniu funduszy na nasz projekt, pierwsze pojawiły się podręczniki do ECDL (komplet 7 podręczników na każdy moduł). Następnie dostaliśmy zgodę na przeprowadzenie egzaminów wg starego cennika, dlatego uczniowie przystępujący do projektu otrzymali karty EKUK, które niezbędne są do przeprowadzenia egzaminów. Naszej sali komputerowej został przyznany status w trakcie certyfikacji, co wiąże się z przyznaniem numeru laboratorium PL-LAB0404. Na początku grudnia zgłosiliśmy terminy egzaminów do Centrum Egzaminacyjnego w Mielcu i Biura ECDL w Warszawie: moduł 2 - 7 grudnia, moduł 3 - 14 grudnia.

Obecnie jesteśmy już po pierwszym egzaminie. Na 10 uczestników projektu, egzamin z modułu 2 zdało 9. Przed przerwą świąteczną czeka nas jeszcze egzamin z modułu 3. Mamy nadzieję, że i on będzie powodem naszego zadowolenia.

Marek Linke - prowadzący projekt z ECDL

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską