[Logo KL]

PIERWSZE UCZNIOWSKIE DOŚWIADCZENIA DROGĄ DO WIEDZY
 II etap - 2009/2010

W grudniu 2009r. rozpoczęła się realizacja II etapu projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej  Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy.

W II etapie uczestniczą uczniowie klasy Ib, którzy w czasie zajęć obowiązkowych oraz rozpoczętych 1 lutego zajęć dodatkowych, rozwijają swoje zdolności. Na podstawie obserwacji dzieci oraz wywiadu z rodzicami został opracowany wstępny profil inteligencji każdego ucznia. Pozwoliło to określić mocne i słabe strony dziecka, opracować program zajęć w taki sposób, aby wykorzystać materiały i środki dydaktyczne dostarczone w ramach projektu zgromadzone w trzech Ośrodkach Zainteresowań.

Zajęcia II etapu prowadzone są pod hasłem  "Żyję zdrowo, bezpiecznie i kolorowo". Uczniowie doskonalą swoje zdolności poprzez zabawy muzyczno-ruchowe, gry planszowe, układanki logiczne, historyjki obrazkowe, wiersze, scenki teatralne, książeczki Logico, bajki muzyczne, obserwacje przyrodnicze, zabawy tematyczne, ekspresję plastyczno-techniczną, gry matematyczne. Zobacz zdjęcia z zajęć.

W czasie zajęć odbyły się spotkania z higienistką szkolną i pielęgniarką, które przybliżyły dzieciom tematykę zdrowego stylu życia oraz udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach. Uczniowie prowadzili hodowlę nowalijek, wykonali wiosenne odżywcze kanapki. Pod kierunkiem nauczyciela - ratownika, nauczyli się zasad postępowania w sytuacji zagrożenia życia. Obejrzyj zdjęcia.

Z okazji Pierwszego Dnia Wiosny został przygotowany spektakl - "Gdzie jesteś Wiosno?" W przedstawieniu zostały wykorzystane pomoce projektowe - teatrzyk kukiełkowy, pacynki, chusta animacyjna. Spektakl obejrzeli zaproszeni rodzice oraz dzieci przedszkolne i z klas I-III. Zobacz zdjęcia i scenariusz.

Uczniowie uczą się wzajemnych relacji. W czasie zajęć "Moje hobby" zaprezentowały kolekcje swoich zbiorów. Wiele emocji wzbudziło tworzenie Klasowego Kodeksu, który podpisali wszyscy uczniowie. Bajki terapeutyczne o przyjażni i agresji dostarczyły tematyki do rozmów, zabaw i zadań na temat właściwych i bezpiecznych zachowań w szkole i poza nią. Multimedialne programy edukacyjne: "Klik uczy czytać", "Klik uczy liczyć", "Klik uczy śpiewać", "Czytam i liczę", "Porusz umysł" rozwijały zdolności i zainteresowania nie tylko informatyczne.

W czerwcu odbyło się uroczyste podsumowanie II etapu projektu  Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy.  W pokazie efektów udział wzięli: p.Mirosława Wydro - dyrektor Z.S. w Chorzelowie, nauczyciele, rodzice i rodzeństwo dzieci kl.Ib. Zaproszeni goście obejrzeli prezentację multimedialną z wykorzystaniem zdjęć zgromadzonych podczas zajęć. Następnie dzieci zabrały gości w  "Podróż z Koziołkiem Matołkiem po Europie".  Przedstawiły spektakl muzyczno-ruchowy prezentujący zwyczaje krajów europejskich oraz zagadnienia związane z bezpieczeństwem i udzielaniem pierwszej pomocy. Z okazji Dnia Matki i Ojca, dzieci obdarowały rodziców własnoręcznie zrobionymi upominkami i złożyły życzenia. P.dyrektor wręczyła każdemu dziecku dyplom za udział w Projekcie oraz pamiątkowe "palcynki-myszki". Dla przybyłych gości przygotowano herbatkę i ciasteczka. Spektakl o Koziołku Matołku następnego dnia obejrzeli również uczniowie klas I-III oraz zaproszone przedszkolaki. Muzyczno-ruchową podróż po Europie dzieci zaprezentowały w dniu Święta Szkoły. Z tej okazji na wystawie promującej Projekt znalazły się prace plastyczne uczniów oraz zdjęcia z zajęć projektowych. Wszyscy uczniowie Zespołu Szkół w Chorzelowie, a także nauczyciele i zaproszeni goście - przedstawiciele środowiska lokalnego i organu prowadzącego, mogli spróbować swoich sił zmagając się z zadaniami i konkurencjami wykorzystującymi pomoce otrzymane w ramach Projektu. Największym zainteresowaniem cieszył się Ser Szwajcarski i zestawy Logico. Projekt rozbudził różnorodne zainteresowania i przyczynił się do wszechstronnego rozwoju inteligencji dzieci.

Jolanta Gawryś - nauczycielka II etapu

Zobacz zdjęcia z zakończenia II etapu Projektu:   Spotkanie z rodzicami   i    Święto Szkoły

Szkoła Podstawowa w Chorzelowie