[Logo KL]

PIERWSZE UCZNIOWSKIE DOŚWIADCZENIA DROGĄ DO WIEDZY
 I etap - 2009

Dobiegła końca realizacja I etapu projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Kapitał Ludzki pod nazwą  Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy.

Dzieci pracowały w trzech specjalnie zorganizowanych ośrodkach. Pierwszy Ośrodek Zainteresowań wspiera inteligencję językową, pobudza do wypowiedzi ustnych, sprzyja nabywaniu umiejętności czytania i pisania, rozwija słownictwo dziecka. Drugi Ośrodek Zainteresowań rozwija inteligencję matematyczno-logiczną i przyrodniczą, a Trzeci Ośrodek inteligencję wizualno-przestrzenną i muzyczno-ruchową. Pomoce, które otrzymała szkoła dały dzieciom możliwość osiągania sukcesu, rozwijania zdolności i zainteresowań,uczenia się zgodnie z indywidualnym rytmem i profilem inteligencji.

Tematyka zajęć obejmowała 3 zagadnienia: "W świecie przyrody", "Z ogrodu własnych uczuć", "W świecie wyobraźni". Dzieci bardzo lubiły zajęcia ruchowe z chustą animacyjną, serem szwajcarskim i akcesoriami cyrkowymi. Chętnie bawiły się w teatr, układały bajki, same wykonywały pacynki. Z ogromnym zaangażowaniem wykonywały prace plastyczne różnymi technikami. Z entuzjazmem brały udział w zabawach twórczych, matematyczno-logicznych, obserwowały przyrodę w naturalnym środowisku, wykorzystywały lupy. Wielkie zainteresowanie wzbudziła obserwacja życia w kropli wody za pomocą mikroskopu. Dzieci uczyły się jak być samodzielne, rozumieć siebie i innych. Niechętnie rozstały się z pomocami, które przekazały klasie Ib. Będziemy miło wspominać zajęcia.

14 grudnia odbyło się  podsumowanie I etapu projektu.  W podsumowaniu wzięli udział p.dyrektor, nauczyciele uczący w szkole oraz rodzice dzieci kl.IIb. Po serdecznym powitaniu przybyłych gości, wszyscy z zaciekawieniem obejrzeli prezentację multimedialną z wykorzystaniem zdjęć zgromadzonych podczas zajęć. Odżyły wspomnienia i emocje przeżywane podczas zajęć. Następnie dzieci zabrały gości w podróż "Z krainy wyobraźni w świat realny". Przedstawiły inscenizację bajki Perrault'a "Czerwony Kapturek", scenki na podstawie wierszy J.Brzechwy i J.Tuwima. Śpiewały piosenki w j.polskim, rosyjskim i angielskim. Na zakończenie, aby wprowadzić gości w atmosferę zbliżających się świąt, zaśpiewały pastorałkę, wręczyły rodzicom własnoręcznie zrobione upominki i złożyły życzenia świąteczne.
P.dyrektor - Dariusz Marek wręczył każdemu dziecku dyplom z konkursów realizowanych w ramach projektu. Uczniowie otrzymali pamiątkowe "pacynki-myszki" oraz dyplomy z podziękowaniem za udział. Jeszcze tylko słodki poczęstunek i już maskotka projektu - Myszka pożegnała swoje małe myszątka. Na zakończenie jeden z gości opowiedział dzieciom uroczą bajkę z morałem o małych myszkach.

Renata Żak - nauczycielka I etapu

Zachęcamy do obejrzenia prezentacji z zajęć  Każde dziecko jest zdolne
oraz  zdjęć z zakończenia I etapu projektu.

Szkoła Podstawowa w Chorzelowie